Igra je univerzalno iskustvo, sveprisutno i duboko ukorijenjeno u ljudsko poimanje i razumijevanje svijeta. Prati nas otkad znamo za sebe, mijenjajući lica i oblike ali uvijek zadržavajući jednu od ključnih uloga u razvoju i formiranju osobnosti. Slično je i s igranjem uloga. Dječja razbibriga u vidu, primjerice, naganjanja policajaca i lopova kasnije je prerasla uContinue reading “LARP i Dizajn igre za teatar”
Radionica 5. dan – D&D igre
Posljednji dan družili smo se i radili uz Vedrana Vivodu, dugogodišnjeg igrača i game mastera D’n’D igara, predsjednika Udruge proizvođača igara PGŽ i studija za videoigre Crane51. S Vedranom smo se osvrtali na sličnosti i razlike između D’n’D tipova igara (Table Top Role Play) i igara na ploču/društvenih igara te generalno RPG (Role Play) igaraContinue reading “Radionica 5. dan – D&D igre”
Radionica 4. dan – društvene igre
Četvrti dan predvodio je Kristian Čurla, matematičar i dizajner igara koji je radio za poznate domaće proizvođače video igara – Croteam i Pine Studio te je ujedno i dizajner društvene igre Tides of Time koja je doživjela međunarodni uspjeh. Ovom prilikom, Kristian je s nama dijelio svoja dizajnerska iskustva kad je u pitanju motivacija igrača.Continue reading “Radionica 4. dan – društvene igre”
Radionica 3. dan – Escape Room
Treći dan predavanje i radionicu održala je Ema Perišić iz Enigmariuma koja je podijelila svoja iskustva o igrifikaciji i primarno puzzle baziranim igrama poput escape room-a. U sklopu radionice ujedno smo i zaigrali putni escape room ili bolje rečeno, escape book. Kao bazu, dobili smo dvije komplementarne zaključane knjige koje smo stranicu po stranicu trebaliContinue reading “Radionica 3. dan – Escape Room”
O Radionicama – prva dva dana
Radionički se ciklus, nakon uvodnih predavanja, prvog dana preselio u vanjske prostore, točnije u okoliš Novog Zagreba. Prvi zadatak polaznicima bio je osmisliti jedan zadatak s kojim će poslati nekoga od drugih polaznika u šetnju i istraživanje terena. Zadaci su se smišljali individualno odnosno bez tuđeg saznanja oko toga što koji zadatak jest kako biContinue reading “O Radionicama – prva dva dana”
UVOD u alate za participativni teatar
TEORIJSKE POSTAVKE I. “Ceremonija zahtjeva svjedoke: entuzijastične promatrače upoznate s pravilima izvedbe i značenjima koja operiraju ispod površine.” (Lasch 1991:105) Grotowski se s pravom pita – ima li teatra bez publike?, a potom zaključuje: barem je jedan gledatelj potreban da bi se dogodila izvedba (Grotowski 1968:32). Nove estetike koje su momentum dobile u posljednja dvaContinue reading “UVOD u alate za participativni teatar”
Sociopoly – kooperativni Monopoly
Društvene igre na ploči, tzv. board gameovi pred sebe stavljaju dosta ambiciozan zadatak – na ograničenom prostoru ploče za igru, na osnovu propisanih pravila te uz pomoć dodatnih elemenata (primjerice kartica i kockica), ali i mašte igrača, one nastoje simulirati izuzetno velike i složene sustave. Pritom, pravila igre ključ su dobrog board gamea. Pravila nisuContinue reading “Sociopoly – kooperativni Monopoly”